Kontaktný formulár

7 rád ako fotiť jedlo, aby vyzeralo fakt super

Pridávate radi svoje recepty na weby o varení, fotíte si jedlo pre radosť alebo sa tomu chcete venovať profesionálne? Pri vydarenom obrázku by ste mali na jedlo dostať okamžite chuť, o reakcii na tie nevydarené radšej nehovorme (: Prezradím vám však niekoľko tipov na to, aby fotografie vašej pochúťky vyzerali skutočne pútavo.

1. Dostatok surovín na výber. Ak idete fotografovať napríklad misu s ovocím alebo zeleninou, kúpte si z každého druhu viac kusov. Dajte si pozor na kazy. Lepšie stráviť o minútu dlhšie pri výbere pekných kúskov, ako nekonečný čas pri retušovaní.

2. Fotografujte ihneď. Rozkrojená zelenina a olúpané ovocie vyzerajú efektne. Paradajka aj mandarínka však zvädnú pomerne rýchlo. Predtým, ako ich teda “obnažíte”, pripravte si techniku aj scénu, do ktorej hlavných hrdinov už len vložíte… a cvaknite.

3. S jedlom sa pohrajte. Tak ako v nóbl reštauráciách. Aj maličký kúsok lososa vyzerá na tanieri perfektne, ak ho dopĺňa jemne poliata omáčka a decentne ho dozdobí zelenina. Štýlovo však môže vyzerať aj klobáska so syrom, chce to len fantáziu. Ak ju nemáte, inšpirujte sa v moderných kuchárskych knihách alebo na internete.

4. Rekvizity dodajú fotografii šmrnc. Aj predstavenie v divadle s krásnou scénou a rekvizitami je predsa pútavejšie. Výnimočné kúsky pohárov, tanierov a príborov nájdete u babičky, tých moderných sú dnes plné obchody. Nenechajte ich však divákovi “okukať”, obmieňajte ich.

5. Podklad je tiež dôležitý. Či už hovoríme o tanieroch, alebo iných podkladoch, na ktoré jedlo naservírujete. Na začiatok si určte štýl, aký bude mať obrázok a podľa toho dolaďte aj podklad a rekvizity. Pri tradičnom dedinskom štýle môžete využiť napríklad drevené palety či dosky, pri vintage štýle zas gravírované taniere. Uspejete aj pri minimalistickom štýle. Na bielych tanieroch krásne vyniknú farby jedla. Je to na vás. Medzi dekoráciami a podkladom by však mala byť súhra a nemali by byť výraznejšie ako samotné jedlo.

6. Zhora aj zboku. Každému jedlu pristane iný uhol. Momentálne je v móde fotografovať jedlá zhora. Pri dobrom rozmiestnení alebo peknom naservírovaní s nadhľadom určite nič nepokazíte. Pri fotografovaní však hľadajte viaceré uhly. Aj ja vždy klientovi odovzdávam zábery fotené z rôznych uhlov pohľadu, z ktorých si potom môže vybrať, čo sa mu najviac páči.

7. S dobrým svetlom máte takmer vyhraté. Jedlo zvýrazní, dodá mu atmosféru. Nemusíte mať doma hneď profesionálne štúdio. Využite denné svetlo, pri ktorom vyzerá jedlo prirodzene. Nemalo by však byť príliš ostré, aby nebol záber preexponovaný. Ak predsa len máte lepšie technické možnosti, inšpirácie, ako sa pohrať so svetlom, nájdete na www.strobox.com – v kategóriách zaškrtnite len “food”.

Moje fotografie jedla si môžete pozrieť tu: http://www.mattrybansky.com/reklamne-fotografie/fotografie-jedal/

Krátky video report z môjho workshopu na Foto Slovakia 2015:
https://vimeo.com/146189993

Malú ukážku rekvizít, s ktorými pracujem ja a štylizácie jedla, nájdete v tomto videu: https://vimeo.com/145449726

Chcete vedieť o fotografovaní jedla viac? Okrem toho, že jedlo fotím, som aj lektor a mojim študentom odovzdávam svoje bohaté skúsenosti s Food fotografiou. Teším sa na naše stretnutie.